Internationell studentmobilitet Stockholm 2023/2024

17 feb, 2025

Varje år kommer tusentals internationella studenter till Stockholms lärosäten och varje år gör vi på Stockholms Akademiska Forum en sammanställning över den internationella studentmobiliteten vid Stockholms 18 lärosäten – Hur många kommer hit? Hur många reser ut? Och kan vi se några trender över tid?

Under läsåret 2023/2024 hade Stockholms 18 lärosäten sammantaget 12 300 inresande internationella studenter. En del läste en hel masterutbildning, en del kom hit för en termin och andra kanske bara läste en kortare kurs. Av dessa var 9 000 freemover-studenter och 3 300 var utbytesstudenter. Det totala antalet har ökat med 7% jämfört med föregående läsår.

Det största internationella studentgrupperna kommer från Tyskland, Kina, Frankrike, Indien, Italien och Finland i nämnd storleksordning. Studenter från Kina har ökat med 22% sedan förra läsåret och har tillsammans med Tyskland en särställning då de båda länderna har nära nog dubbelt så många studenter som de följande.

De internationella studenterna kom från 87 olika länder världen över. Det är dock en stor minskning från året innan då studenterna kom från 129 olika länder.

I genomsnitt är det cirka 11% internationella studenter på Stockholms lärosäten men andelen varierar mycket mellan de olika universiteten och högskolorna.

Under läsåret 2023/2024 reste 1 920 personer som utbytesstudenter från Stockholms lärosäten. Det är visserligen en ökning med 8% jämfört med föregående läsår, men antalet utresande utbytesstudenter har legat på en ganska jämn nivå på mellan 1 700-1 900 de senaste 10 åren, pandemiåren undantaget.

Cirka hälften av de utresande utbytesstudenterna har andra EU-länder som sin destination och trenden är stigande. De största destinationerna är Frankrike, Italien, USA, Spanien, Nederländerna och Tyskland. För fem år sedan var istället engelskspråkiga länder bland de fem största destinationerna (USA, Australien, Singapore och Storbritannien), vilka alla sedan dess haft vikande trender i antal utbytesstudenter från Stockholm.

Antalet utresande freemover-studenter från Stockholms län var 4 070* under läsåret 2023/2024. Det är en minskning med 3% jämfört med föregående år och en minskning med 13% jämfört med för fem år sedan. Av dessa studerar 650 personer (16%) till läkare utomlands. Populära destinationer för detta är Lettland, Polen och Litauen.

*Denna siffra är antalet personer folkbokförda i Stockholms län som fått studiemedel för utlandsstudier på eftergymnasial nivå från CSN. Den är därför inte helt och hållet jämförbar med övriga siffror.

Internationell studentmobilitet i Stockholm 2023/2024 (februari 2025)

Se diagram och fler siffror i vår rapport Internationell studentmobilitet i Stockholm 2023/2024.

Kontakta vår analytiker Brita Lundström om du är intresserad av fler siffror!

Fler nyheter

  • Höstens kick-off för Stockholm Dual Career Network!

    Den 4 september startade den nya terminen för Stockholm Dual Career Network (SDCN).

  • Ny omgång av SDCN Academy

    Idag startade en ny omgång av SDCN Academy: Unlock Sweden, med 20 deltagare från 15 olika länder.